نکات مهم در اجرای سرامیک

بازرگانی سهند

اجرای سرامیک

یکی از پوشش های رایج که برای کف منزل یا مکان های بهداشتی و ... ، مورد استفاده قرار می گیرد، سرامیک می باشد، پوشش سرامیکی به دلیل زیبایی و مقاومت بالایی که دارد چندین سال است که استفاده از آن بسیار رایج شده است. شرکت بازرگانی سهند عرضه کننده انواع کاشی و سرامیک می باشد. شما می توانید به منظور خرید کاشی و سرامیک و خرید چینی بهداشتی به صفحه محصولات ما مراجعه نمایید و پس از مشاهده و انتخاب محصول مورد نظر برای خرید آن با ما تماس حاصل فرمایید. در این مقاله از وبسایت سهند تایل با هم به بررسی نکات مهم نصب سرامیک کف می پردازیم.
نصب سرامیک کف دارای چندین مرحله می باشد که هر یک بایستی بصورت تمام و کمال انجام شود تا در کار نهایی بصورت منظم، زیبا و چشم نواز تحویل داده شود، مراحل اصلی نصب سرامیک شامل زیر سازی، اولین کاری که برای اجرای سرامیک کف بایستی انجام شود زیرسازی محل می باشد تا فرایند چسبیدن سرامیک به صورت صحیح و کامل انجام شود.
مرحله بعد آماده کردن سرامیک و زدن خمیر مخصوص به عنوان چسب به کف سرامیک می زنند، در مرحله بعد بایستی تا ۲۴ ساعت پس از چسباندن سرامیک به محل مورد نظر صبر کنید تا کفپوش سرامیکی قابل استفاده شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی انواع روش های نصب سرامیک بپردازیم.


اجرای سرامیک |  بازرگانی سهند

روش های نصب سرامیک

دو روش اصلی به منظور نصب سرامیک در نمای ساختمان‌ها وجود دارد. روش نصب خشک یا روش مهار شده و روش نصب تر یا روش چسبانده شده دو مورد از روش های رایج در زمینه اجرای سرامیک می باشند.

۱. نصب خشک

در روش نصب خشک در نمای سرامیکی، بارهای ثقلی ناشی از سرامیک و اجزای آن می بایست علاوه بر بارهای جانبی وارده شامل بارهای زلزله، بارهای فشار و مکش باد را نیز تحمل کنند. همچنین نمای سرامیکی باید در برابر بارهای ضربه ناشی از برخورد قطعات مختلف به آنها بخصوص قطعات جابجا شده توسط تندبادها کنترل شوند.

۲. نصب تر
در این روش نصب سرامیک می‌توان از مواد مختلفی برای چسباندن سرامیک مانند ملات سیمان پرتلند، ملات خشک، ملات سیمان پرتلند - لاتکس یا چسب اپوکسی استفاده می کنند.


نصب سرامیک بر روی دیوار

سرامیک برای نصب بر روی دیوار ابتدا بایستی حدود نیم ساعت داخل آب قرار گیرد تا به اندازه کافی خیس شود، برای نصب بایستی تا خشک شدن و خارج شدن آب اضافی سرامیک صبر کرد. نکته ای که در اینجا بایستی مورد توجه قرار داد این است که سرامیک ها نباید خشک خشک شوند و در صورتی که لبه های سرامیک خشک بود بایستی دوباره سرامیک را خیس کرد. هنگامی که سرامیک‌ها نصب می‌شوند نباید رطوبت آزادی بر پشت آنها باقی بماند. لازم نیست سرامیک شیشه‌ای لعاب دار یا بدون لعاب خیسانده شود. هنگامی که اتصال با یک لایه ملات خشک ۳ یا ملات سیمان پرتلند – لاتکس مورد استفاده قرار می‌گیرد، سرامیک نباید خیسانده شود.
قبل از نصب سرامیک بر روی سطوح قائم، درزها با استفاده از ملات مخصوص فاصله گذاری بین سرامیک‌ها پر شود. یک لایه اتصال با ضخامت ۱ تا ۲ میلی متر بر روی ملات بستر تا زمانی که هنوز کارا است، اعمال شود. اگر درزهای سفید نیاز باشد، باید لایه اتصال با استفاده از سیمان سفید اجرا شود. سرامیک می بایست محکم روی بستر ملات نصب شود. برای مشخص کردن پهنای درز بین سرامیک‌ها بایستی از اسپیسر (صلیب) استفاده کنید. نکته بسیار مهم هنگام نصب سرامیک دیواری این است که همه سرامیک ها بایستی بطور هم سطح نصب شده باشند. شما تنها تا زمانی برای نصب سرامیک ها فرصت دارید که بستر ملات هنوز کارا است. فواصل بین شیارهای سرامیک باید با سیمان پر شود.

چسب نصب سرامیک

با اینکه چسب‌های طبیعی و چسب‌های اپوکسی فرایند نصب یکسانی دارند ، کاربرد و مشخصات فیزیکی آن متفاوت می باشد. به عنوان مثال اپوکسی باید برای استفاده به عنوان چسب نصب سرامیک مخلوط شود در حالی چسب های طبیعی بدون مخلوط نمودن مستقیماً مورد استفاده نصابان سرامیک قرار می‌گیرد. نصب سرامیک با استفاده از چسب های اپوکسی نیازمند تجربه بیشتری است زیرا حساسیت بیشتری دارد و بایستی مقدار دقیق مخلوط آن رعایت شود.

بکارگیری چسب
چسب باید برای برقراری اتصال مکانیکی و پوشش مناسب دندانه دار شود. حداقل ضخامت چسب بین سرامیک و پشت بند بایستی رعایت شود، ۱ میلی متر است.


نصب سرامیک بر روی دیوارها

نصب سرامیک تنها بایستی بر روی دیوارهای بنایی یا بتن خشک و هموار انجام شود. در نصب سرامیک با چسب اپوکسی یا چسب طبیعی، ملات بستر باید ۲۴ ساعت یا بیشتر در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد عمل آوری بشود و پیش از نصب سرامیک بایستی ملات بستر کاملا خشک شده باشد. برای نصب سرامیک بر روی دیوار بایستی سرامیک مورد نظر بر روی دیوار فشار داده شود تا سرامیک به طور کامل و محکم در سر جای خود بایستد. نکته دیگر این است که حداقل درز برای گروت ریزی باز نگه داشته شود.
سطح باید بصورت سرتاسری تمیز شود و اگر خیلی خشک است، مرطوب شده ولی اشباع نشود. ملات با استفاده از سمت تخت کمچه در ابعاد سطحی که کمتر از ابعاد سرامیک است اعمال شود. با استفاده از یک کمچه دندانه دار، ملات شانه شده تا بستری شیاردار و یکنواخت روی سطح پشت بند بدست آید. سطح به صورت یکنواخت بدون نقاط خالی، با میزان ملات کافی به منظور اطمینان از ضخامت ملات حداقل ۲ میلی متر بین سرامیک و پشت بند پس از آنکه سرامیک در موقعیت جا زده شد، پوشش داده شود. سرامیک نباید بر روی ملات که خاصیت چسبدگی خود را از دست داده است اعمال شود.

بازرگانی سهند

نصب سرامیک با ملات سیمان پرتلند خشک یا ملات سیمان پرتلند لاتک

در این بخش از مقاله سایت بازرگانی سهند  به بررسی روش نصب سرامیک با ملات های مختلف رایج می پردازیم. ملات‌های خشک و ملات‌های سیمان پرتلند لاتکس می‌تواند به صورت یک لایه اتصال با ضخامت ۲ میلی‌متری برای اتصال سرامیک به بستر ملات سیمان پرتلند که هنوز کارا است، به کار برده شود. آنها همچنین می‌توانند بر روی بستر ملات سیمان پرتلند عمل آورده شده یا دیوارهای پشتیبان سیمانی مورد استفاده قرار گیرند. در شرایط معمول، عمل آوری ۲۰ ساعته در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد کافی است اما عمل آوری بیشتر بستر ملات تا حدود ۱۰ روز مطلوب است.


اختلاط ملات‌های سیمان پرتلند خشک

ملات‌های خشک مطابق دستورالعمل زیر باید مخلوط شود. مواد تشکیل دهنده خشک به مقدار آب توصیه شده اضافه شود. به آهستگی و به صورت یکنواخت مخلوط شود و اجازه داده شود که ملات به مدت ۱۵ دقیقه بماند، آنگاه دوباره مخلوط شود. آب، ملات اضافه یا دیگر مواد تشکیل دهنده نباید بعد از زمان کشته شدن ملات، اضافه شود. روانی ملات باید به گونه‌ای باشد که در صورت استفاده از کمچه شیاردار، شیار ایجاد شده در ملات جاری نشده و افت ننماید در هنگام استفاده، هر از چند گاهی ملات باید دوباره مخلوط شود. آب اضافی یا مصالح تازه بعد از اختلاط اولیه نباید اضافه شود. ملات نباید بعد از اولین گیرش مورد استفاده قرار گیرد.


نصب سرامیک به روش تر | بازرگانی سهند

اختلاط ملات‌های سیمان پرتلند لاتکس

در این قسمت نحوه ترکیب صحیح مخلوط سیمان پرتلند لاتکس را بررسی می کنیم. برای تهیه مخلوط سیمان پرتلند لاتکس از مخلوط ملات خشک بسته بندی شده استفاده شود مخلوط ملات خشک به مقدار آب یا لاتکس تعیین شده توسط سازنده اضافه شود و اختلاط به صورت یکنواخت برای بدست آوردن ملات با رطوبتی یکنواخت از نظر بصری و کامل انجام شود. ملات‌های سیمان پرتلند لاتکس به دو شکل موجود است. هر دو نوع مخلوط های خشک هستند که یکی نیازمند اضافه نمودن لاتکس مایع در هنگام اختلاط است. در این حالت به دستورالعمل‌های سازنده برای لاتکس مایع توجه شود.
شکل دوم یک پودر خشک و پلیمرهای خشک مخلوط شده در کارخانه است که تنها در هنگام اختلاط باید به آن‌ها آب اضافه شود. در این حالت به دستورالعمل‌های سازنده ملات توجه شود. روانی ملات باید به گونه ای باشد که در صورت استفاده از کمچه شیاردار، شیار ایجاد شده در ملات جاری نشده و افت ننماید. در هنگام استفاده، هر از چند گاهی ملات را دوباره مخلوط نمایید. آب اضافی یا مصالح تازه بعد از اختلاط اولیه نباید اضافه شود. ملات نباید بعد از اولین گیرش مورد استفاده قرار گیرد.


نصب خشک سرامیک

یک روش نصب سرامیک‌های مورد استفاده در نمای سرامیکی روش نصب خشک است. مشخصات و الزامات سرامیک‌های پرسلان در این روش در استاندارد ملی ۲۵آورده شده است. اجزای یک سیستم نصب خشک سرامیک به شرح زیر است:

_ ریل‌های قائم آلومینیومی با درزبند که به دیوار پشتیبان به وسیله براکت‌ها و بست‌های مورد نیاز متصل شده است.
_ بست‌های آلومینیومی با واشرهای عایق که بست‌ها به ریل‌ها به نحو مناسبی متصل می‌شوند و واشرها مانع ایجاد صدای لرزش حاصل از باد می‌شوند.
_ پنل‌های سرامیکی با ابعاد استاندارد که توسط بست‌ها مهار می‌شوند (بست‌های آلومینیومی) در حفره‌های قطعات قائم آلومینیومی کار گذاشته می‌شود و از درز بند برای جلوگیری نفوذ هوا به پشت سرامیک‌ها استفاده می‌شود.


اجزای سیستم اتصال خشک


دیوار پشتیبان

دیوار پشتیبان نمای سرامیکی که بار سیستم اتصال خشک سرامیکی به آن وارد می‌شود باید از نظر دارا بودن سطحی صاف و شاغولی و در محدوده مجاز و شرایط تعیین شده برای نصب سیستم سرامیکی بررسی شود.

زیرسازی
زیرسازی نصب خشک سرامیک، متشکل از پروفیل‌های قائم و براکت‌های اتصال است که این پروفیل‌‌ها و براکت‌ها از آلیاژ آلومینیوم با حداقل ضخامت ۲ میلی متر تشکیل شده است. این پروفیل‌ها و براکت‌ها به نحوی به دیوار پشتیبان متصل می‌شوند که قادر به تحمل انبساط و انقباض حرارتی و همچنین تغییر شکل‌های تکیه گاه باشند به طوری که باعث ایجاد تنش و آسیب در پوشش نمای سرامیکی نشود.

اتصالات
بست‌ها جهت اتصال پروفیل‌ها به یکدیگر و همچنین اتصال براکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. بست‌ها باید از فولاد ضد زنگ ساخته شوند. ابعاد بست و نوع اتصال دهنده و فواصل نصب بست‌ها به ساختمان با توجه به بارهای وارده بر نمای سرامیکی محاسبه شود. نوع، موقعیت و تعداد مهارهای براکت‌ها به دیوار پشتیبان بستگی به مشخصات مکانیکی اتصال و نیروهای منتقل شده از نمای سرامیکی به دیوار پشتیبان توسط اتصال دارد.
از واشرهای پلاستیکی مقاوم در برابر ضربه بین بست و مصالح غیر مشابه (مانند فولاد یا مصالح سیمانی یا ریل‌های آلومینیومی) برای جلوگیری از واکنش‌های گالوانیک و تراز کردن و همسطح کردن بست، استفاده می‌شود. هر ریل قرارگیری پنل سرامیکی با حداقل ۲ بست برای ایجاد مهار کافی به دیوار پشتیبان متصل می‌شود.


مشخصات ریل در نصب خشک سرامیک پرسلان

ریل باید در ابعاد استاندارد حمل و در فواصل استاندارد سوراخ شود. فواصل اتصال دهنده‌ها باید با توجه به نیروهای وارده مشخص شود. فواصل سوراخ ریل به ارتفاع پنل استاندارد بستگی دارد. برای ایجاد سوراخ ریل در محل، فاصله سوراخ انتهایی تا انتهای ریل ۲۵ میلی متر است. سوراخ انتهایی در فاصله ۴۵ میلی متر از انتهای رویه پنل قرار خواهد گرفت. فاصله ضلع فوقانی بالاترین سوراخ از بالای ریل ۱۲/۵ میلی متر است.
در شرایطی که پنل‌های فوقانی و تحتانی دارای ارتفاع استاندارد نبوده و به سوراخ‌های ریل برخورد نمی‌کنند، بست‌ها باید اصلاح شوند. بست فوقانی اصلاح شده در بالای ریل و بدون استفاده از سوراخ نصب می‌شود و بست تحتانی اصلاح شده به طور مستقیم و بدون استفاده از سوراخ به ریل پیچ می‌شود.
یکی از بهترین انواع سرامیک های بهداشتی سرامیک پرسلان می باشد شرکت بازرگانی سهند تولید کننده و عرضه کننده انواع سرامیک ها می باشد یکی از انواع سرامیک های تولید ما سرامیک پرسلان می باشد. شما می توانید برای خرید سرامیک پرسلان به صفحه محصولات ما مراجعه نمایید و پس از انتخاب محصول مورد نظر با ما تماس حاصل فرمایید. 

سرامیک پرسلان | بازرگانی سهند

برای جلوگیری از واکنش‌های گالوانیک بین ریل‌های آلومینیومی و سایر مصالح غیر مشابه (مانند فولاد یا مصالح سیمانی) و همچنین برای تراز کردن و شاغولی کردن ریل‌ها توصیه می‌شود که از واشرهای پلاستیکی مقاوم در برابر ضربه استفاده شود. همچنین می‌توان از سایر مصالح جدا کننده مانند رنگ قیری برای پوشش سطوح آلومینیومی که ممکن است در تماس با سایر مصالح قرار گیرند، استفاده نمود.


نصب خشک سرامیک پرسلانی

سیستم نصب نمایان مطمئن ترین روش نصب سرامیک‌های پرسلان به روش خشک در نمای سرامیکی است. در این روش، بست به گونه‌ای نصب می شود که سرامیک در داخل آن قرار گرفته و توسط بست مهار می شود. بست به زیرسازی و شبکه آلومینیومی متصل می‌شود. برای جلوگیری از جلب توجه بست‌ها، می‌توان آنها را با رنگ‌های کوره‌ای متناسب با رنگ سرامیک، رنگ نمود. نصب سرامیک های پرسلان نیازمند تخصص و تجربه می باشد بایستی شما توجه داشته باشید که نصب سرامیک های شما با بالاترین کیفیت و رعایت استاندارد ها انجام شود. در غیر این صورت ممکن است تمامی سرامیک های اجرا شده خراب شوند و خسارت سنگینی وارد شود.